Jak się przygotować do sesji portretowej?

Jak się przygotować do sesji portretowej?

 

Jak się przygotować do sesji portretowej?

Jak się przygotować do sesji portretowej – to bardzo częste pytanie. W tym artykule postaram się dokładnie na nie odpowiedzieć :)

Pozwolę sobie pisać na “ty” :)
Miło mi, że zdecydowałaś się na sesję portretową u mnie. To dla mnie wyraz docenienia i znak, że podobają Ci się moje prace.

Sesja zdjęciowa to nie tylko spotkanie ze mną i uśmiechanie się do obiektywu. Sesję należy poprzedzić starannym przygotowaniem. Nie tylko ze strony fotografa, ale i Modelki. Zatem, jak się przygotować do sesji portretowej?

Zacznijmy od początku. Czym jest portret? Portret pokazuje człowieka, charakter i jego wygląd zewnętrzny. To jednak nie wszystko, jest coś jeszcze. To “coś jeszcze” jest najważniejszym elementem dobrego zdjęcia – chodzi o emocje.
Teraz pewnie zadajesz sobie pytanie: “Więc co ja będę robić przed tym obiektywem? Śmiać się? Złościć? Smucić? Zastanawiać?” – nic z tych rzeczy. Wyłapywanie emocji to już moja rola. Podczas sesji robię bardzo dużo zdjęć, jedno po drugim i to bardzo szybko. Niejednokrotnie poproszę byś przeczesała włosy, poruszała brodą na różne strony itd. W międzyczasie robię zdjęcia i sam wyłapuję unikalne momenty, spojrzenia i gesty, które nie są widoczne gołym okiem.

W portretach najbardziej cenię naturalność, dlatego nie działam w sposób: “połóż rękę na policzku i czekaj, aż zrobię zdjęcie”. Możesz dowolnie ruszać się przed obiektywem i eksperymentować. Pamiętaj, że profesjonalny aparat fotograficzny, to nie aparat w telefonie, który rozmaże zdjęcia. Możesz się swobodnie poruszać, a zdjęcie i tak nie będzie poruszone :)

W portrecie zawsze najważniejsze są oczy. Jest takie powiedzenie: “Oczy są zwierciadłem duszy”. Brzmi górnolotnie i banalnie, lecz idealnie obrazuje to, co chcę pokazać na zdjęciu. Portret to nie tylko zdjęcie pięknej buzi. Portret ma pokazywać Ciebie i Twój charakter, a właśnie w oczach to znajdziemy.

Skoro już piszę o oczach, to należy wspomnieć o makijażu. Jeśli nie chcesz zainwestować w profesjonalny make-up (a szczerze polecam, zobacz tutaj), to pamiętaj, że aparat wychwyci każde niedociągnięcie. Ważne by makijaż był dopracowany i dokładny. Stanowczo polecam robić makijaż tuż przed sesją, nie 5 godzin przed. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na pakiet zdjęciowy z wizażystką – mamy gwarancję jakości na zdjęciach. Jeśli decydujesz się na pakiet z wizażem, obowiązkowo przyjdź na sesję bez makijażu.

Wybór oczywiście należy do Ciebie, ale jeśli zdecydujesz się sama zrobić sobie make-up, pamiętaj:
Nigdy nie rób makijażu z efektem tapety (niedoskonałości skórne ukrywam w Photoshopie, tapeta zepsuje efekt),
– Nie doklejaj kilkucentymetrowych rzęs (nie chcemy chyba efektu Barbie, prawda?),
Nie rysuj kreski zamiast brwi (lepiej mieć mniej brwi niż narysowaną kreskę. Pojedyncze brwi mogę dodać w Photoshopie).

Jak się przygotować do sesji portretowej?

Tak naprawdę, makijaż do sesji powinien być naturalny, nieprzesadzony, ale ładny i gustowny. Odpowiednie podkreślenie oczu zawsze pozytywnie wpłynie na odbiór zdjęć.

Fryzura. Co do włosów, każdy lubi co innego. Ja uwielbiam, gdy jest ich dużo, są napuszone i lśniące. Na portretach świetnie sprawdzą się też warkocze. Kwestia indywidualna, jednak również należy pamiętać by zadbać o fryzurę. Dobierz taką, w której sama czujesz się dobrze i atrakcyjnie. W mojej ofercie są pakiety, które oferują stylizację włosów. 

Jak się ubrać? Pamiętajmy, że do każdego rodzaju zdjęć, pasują inne stylizacje. W przypadku portretu, najlepiej sprawdzają się rzeczy na co dzień. Powinny to być zadbane ubrania, które nie odwracają uwagi od oczu, czyli nic pstrokatego. Najlepiej w pastelowych barwach lub czerwieni. Zawsze sprawdzają się bluzki odkrywające ramiona, swetry i koronki. Klasyczne podkoszulki raczej nie wyglądają ciekawie na zdjęciach. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz wysłać mi zdjęcia ubrań, a powiem Ci, co najlepiej będzie się komponowało. Na sesję zawsze polecam wziąć kilka stylizacji. Zawsze jest się gdzie przebrać, a im więcej stylizacji, tym ciekawsze zdjęcia.

Pozowanie. Wiem, że to słowo budzi w wielu osobach paraliż. Obiecuję, że strach ma wielkie oczy. Wiem jak ustawić modelkę by wyglądała dobrze na zdjęciach, więc nie wymagam ćwiczenia przed lustrem w domu. Zaufaj mi, a będziesz wyglądać perfekcyjnie na zdjęciach! 

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości i już wiesz jak się przygotować do sesji portretowej :) Do zobaczenia przed obiektywem!

 

PS. Dla inspiracji, podsyłam kilka zdjęć dziewczyn, które były u mnie na sesji. Żadna z nich nie jest profesjonalną modelką. Po prostu zależało im na pięknych zdjęciach :)

Sesje portretowe Kraków

Sesja portretowa Kraków

Klaudia Mazurkiewicz - sesja Ring-Light
sesje zdjęciowe kraków

Sesja zdjęciowa Kraków

 

W razie pytań lub opinii, zapraszam do komentowania.

Zapraszam na mój:
Facebook – tutaj,
Instagram – tutaj,
YouTube – tutaj.

Pozdrawiam, Michał :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

error: Wszelkie prawa zastrzeżone.