Ile kosztuje sesja zdjęciowa?

Ile kosztuje sesja zdjęciowa?

 

Najczęstsze pytanie jakie dostaję, to właśnie: “Ile kosztuje sesja zdjęciowa?”. Jest to proste pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. By móc przedstawić Klientowi ofertę, potrzebuję kilku niezbędnych informacji.

Z ciekawości wpisałem frazę “ile kosztuje sesja zdjęciowa” w wyszukiwarkę Google. Z tego co piszą “eksperci”, średnia cena za sesję to około 200 zł. Czy to prawda? 

 

Zacznijmy od tego, że cena prywatnej sesji zdjęciowej, zawsze zależna jest od:
– miejsca sesji,
– wizażu,
– stawki fotografa,
– ilości finalnych zdjęć.

1. Miejsce sesji. Ile kosztuje sesja zdjeciowa

Plener.
Oczywiście sesja na świeżym powietrzu nie generuje dodatkowych kosztów. Przy pięknym świetle naturalnym można zrobić naprawdę cudowne portrety. Ile kosztuje sesja zdjeciowa

sesje zdjęciowe Kraków

 

Profesjonalne studio fotograficzne.
Jeśli organizujemy sesję, świetnym rozwiązaniem jest wynajem studia na godziny.
Koszt wynajmu profesjonalnego studia fotograficznego, to około 100 zł za godzinę (zależy od studia i miasta).

 

ile kosztuje sesja zdjęciowa
Sesja studyjna Pawła

 

Domowe studio fotograficzne.
Nie każda sesja wymaga wynajmu studia. Wielu fotografów (w tym oczywiście ja), tworzą własne, domowe atelier. Czasami w mieszkaniu / piwnicy / garażu można zrealizować w pełni profesjonalną sesję fashion lub beauty – wszystko zależy od warunków. W moim domowym studio realizuję sesje portretowe fine-art, Ring-Light oraz beauty. Ile kosztuje sesja zdjeciowa

sesja kobieca kraków
Marlena Ziobro – sesja w moim domowym studio


Apartament.

Bardzo dużo Kobiet zgłasza się do mnie na sesje kobiece / bieliźniane. Takie sesje pięknie prezentują się w czystym, eleganckim i jasnym apartamencie. Dzięki portalowi airbnb.pl, można bardzo łatwo wynająć piękne wnętrza w naprawdę korzystnych cenach.
Koszt wynajmu takiego apartamentu waha się w granicach 150-300 zł.

 

Ile kosztuje sesja zdjęciowa
Monika Kocjan – sesja kobieca w wynajętym apartamencie.

 

2. Wizaż. Ile kosztuje sesja zdjeciowa

Jeśli chcesz wyglądać na sesji wyjątkowo pięknie, profesjonalny makijaż jest na wagę złota. Wykwalifikowane wizażystki zawsze potrafią dobrać odpowiedni makijaż do Twojej urody oraz rodzaju sesji. Wbrew pozorom, mimo, że potrafisz wykonać naprawdę piękny makijaż na co dzień lub wieczorowy, może on się nie sprawdzić na sesji. Dlaczego? Ponieważ inaczej widzisz siebie w lusterku, a inaczej widzi Cię obiektyw. Więcej o makijażu pisaliśmy w osobnym wpisie tutaj.
Koszt profesjonalnego makijażu to 100-150 zł. Szczerze polecam zainwestować.

 

Ile kosztuje sesja zdjęciowa
Adrianna Małopolska

 

3. Stawka fotografa. Ile kosztuje sesja zdjeciowa

Tutaj zaczyna się szeroki temat – ile kosztują same zdjęcia?

Każdy fotograf inaczej wycenia swoją pracę. Osoby bez doświadczenia, nie prowadzące działalności gospodarczej, oferują sesje zdjęciowe za 100 lub 200 zł i oddają nieraz po 30 zdjęć. Jeśli nie zależy Ci na jakości zdjęć, szczerze polecam fotografów-amatorów. Nie wydasz dużo pieniędzy, a pomożesz komuś zebrać doświadczenie. Jest tylko jedna niewiadoma: czy zdjęcia na pewno będą warte tych 200 zł?

Zastanów się, czy wolisz zainwestować małe pieniądze w słabe lub średnie zdjęcia, czy większe pieniądze w bardzo dobre fotografie? Oba rozwiązania są dobre.

Jeśli zależy Ci na jakości, gwarancji zadowolenia i naprawdę wyjątkowych fotografiach, wybierz zawodowca. Profesjonalni fotografowie mają wyższe stawki, ale są to pieniądze, które warto zainwestować. Zawodowiec cechuje się wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami, najwyższej klasy sprzętem, ale przede wszystkim jakością finalnych zdjęć i całej usługi.

Jak wybrać fotografa do sesji? Przede wszystkim, zwróć uwagę na jego portfolio i zdjęcia w galeriach. To one powinny być głównym determinantem Twojej decyzji. Zwróć uwagę na styl i “oko” fotografa. Jego zdjęcia po prostu muszą robić na Tobie wrażenie. Jeśli portfolio Cię zachwyci, dopiero wtedy patrz na cennik.

 

4. Ilość zdjęć. Ile kosztuje sesja zdjeciowa

Fotograf-amator, niejednokrotnie może zaoferować Ci np 30 zdjęć portretowych za 200 zł. Daje do myślenia, prawda? Zawodowiec, mimo, że robi sporo zdjęć na sesji, skupia się na ich jakości, a nie ilości. Zdecydowanie lepiej oddać Klientowi 5 finalnych, dopracowanych i fachowo wyretuszowanych fotografii, niż 30 podobnych do siebie zdjęć, z nałożonym instagramowym filtrem kolorystycznym. 

 

Podsumowanie:

Jak widzisz, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie “ile kosztuje sesja zdjęciowa?”.

Jeśli chcesz umówić się na sesję, napisz w wiadomości:
– jakie zdjęcia potrzebujesz,
– ile zdjęć finalnych chciałabyś/chciałbyś otrzymać,
– gdzie chcesz zrobić sesję,
– czy chcesz skorzystać z usług makijażystki, fryzjerki lub stylistki.

Dzięki tak dokładnym danym, na pewno dostaniesz spersonalizowaną ofertę :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

error: Wszelkie prawa zastrzeżone.